Repin-näyttely ja Hietaniemen ortodoksinen hautausmaa
Bussimatka Helsinkiin ti 17.8.2021 TÄYNNÄ (Peruutuspaikkoja kannattaa kysellä)

klo   7.30  Lähtö Turun tuomiokirkon luota Vesman linja-autolla
 
klo 10.15 

Opastettu tutustuminen Ateneumin Ilja Repin -näyttelyyn
Rakastetun taiteilijan yli sadan teoksen näyttelyssä ovat esillä mm. Volgan lautturit, Zaporogit kirjoittamassa pilkkakirjettä Turkin sulttaanille, Leo Tolstoin ja Modest Musorgskin muotokuvat. Teokset ovat lainassa Tretjakovin galleriasta, Pietarin Venäläisen taiteen museosta sekä yksityiskokoelmista.

Lounas 

klo 14.00 

Opastettu kierros Hietaniemen ortodoksisella hautausmaalla
Käymme katsomassa sekä vanhan että uuden Pyhän Eliaan kirkon ja kierrämme tutustumassa mielenkiintoisiin kohtaloihin hautausmaalla. Tarinat kertovat autonomian ajalla, vallankumouksen aikana ja Suomen itsenäisyyden aikana eläneistä ihmisistä. Kuuluisimmat haudat ovat mm. Sinebrychoffien, Uschakoffien, Tschernischeffien, Kiseleffien, Smirnoffien, Anna Vyrubovan eli Anna Tanejevan, keisarinna Aleksandra Fjodorovnan hovineidon haudat, ja myöhempiä kuuluisuuksia ovat mm Collianderit, Babitzinit, Holthoerit ja muut mielenkiintoiset elämäntarinat.

n. klo 18 paluu Turkuun
                                    
Hinta: Pietari-seuran jäsenet 80 euroa, ei-jäsenet 95 euroa 
Museokortin omaavat vähentävät yllä mainitusta hinnasta 17 euroa (kortti mukaan matkalle).

Ilmoittautuminen: info@turunpietari-seura.com tai puh. 045 137 1900 (U-M Raitanen)
Mainitkaa ilmoittautumisen yhteydessä mahdollinen ruoka-aineallergianne.

Matka maksetaan seuran tilille FI79 8000 1600 5707 34 viimeistään pe 6.8.2021. 
Maksun viestiosaan osallistujan nimi ja teksti ’Helsinki’.
(Osallistumismaksua ei palauteta, mikäli ilmoittautunut peruu matkan maksupäivän 6.8.2021 jälkeen, eikä tilalle saada toista lähtijää.)
Matka peruuntuu, mikäli ilmoittautuneita on vähemmän kuin 25.


Matka on täynnä. Peruutuspaikkoja voi kysellä sähköpostitse

info@turunpietari-seura.com tai puhelimitse 045 137 1900 (U-M Raitanen).